CB60-80H-F
CB60-80H-F
Lead time on request
  • Compact
  • Easy to install
  • Self-cleaning
  • Low level of service and maintenance is required
  • All units are pressure and leak tested
  • Gasket free
About
Alfa Laval CB brazed plate heat exchangers provide efficient heat transfer with a small footprint.
Documentation
Instruction Manual of Brazed and Gas-to-liquid plate heat exchangers (en)PDF
CB60 Product leaflet (en)PDF
Bim Object cb60 (en)UNKNOWN
Technical details
Process
Condenser
Refrigerant
R404A
Secondary side
Water
Capacity (kW)
60 kW
Temp. secondary side (°C)
25 → 35 °C
Max. Pressure Drop (kPa)
50 kPa
Depth (mm)
240 mm
Width (mm)
113 mm
Height (mm)
527 mm