AC-70X-120M-F
AC-70X-120M-F
Lead time on request
  • Compact
  • Easy to install
  • Self-cleaning
  • Low level of service and maintenance is required
  • All units are pressure and leak tested
  • Gasket free
About
Documentation
AC70X Product leaflet (en)PDF
Instruction Manual of Brazed and Gas-to-liquid plate heat exchangers (en)PDF
Technical details
Process
Evaporator
Refrigerant
R134a
Secondary side
Water
Capacity (kW)
70 kW
Evaporating Temp. (°C)
Tevap. +2 °C
Temp. secondary side (°C)
12 → 7 °C
Length (mm)
311 mm
Width (mm)
111 mm
Height (mm)
526 mm